Dodatek aktywizacyjny

 

Bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:

1. w wyniku skierowania przez Powiatowy Urząd Pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;

2. z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

                      

W przypadku, kiedy zatrudnienie zostało podjęte w wyniku skierowania przez Urząd, dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za  pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1, przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

 

W przypadku, kiedy zatrudnienie zostało podjęte z własnej inicjatywy przez osobę bezrobotną, dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości do 50 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust 1, przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek, gdyby nie podjął pracy.

                      

                      

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:

* skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 1;

* podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub, dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny;

* podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego; * podjęcia przez bezrobotnego własnej działalności gospodarczej.

Od wypłaconego dodatku aktywizacyjnego Urząd Pracy, jako płatnik świadczenia, wypłaconego z Funduszu Pracy obowiązany jest do zmniejszenia kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Tak więc, podejmując pracę należy poinformować o tym fakcie pracodawcę. W oparciu o taką informację, pracodawca od wypłacanego wynagrodzenia będzie pobierał zaliczkę na podatek dochodowcy w pełnej wysokości, nie dokonując jej zmniejszenia.

 

Po ustaniu prawa do dodatku aktywizacyjnego pracownik zobowiązany jest do złożenia pracodawcy oświadczenia na formularzu PIT-2, w którym potwierdzi, że nie otrzymuje już świadczeń pienięznych z Powiatowego Urzędu Pracy.

W przypadku nie poinformowania pracodawcy i nie złożenia PIT-2 zarówno urząd pracy jak i zakład pracy, pomniejszą zaliczkę na podatek dochodowy i w związku z tym przy rozliczeniu rocznym podatku będzie zachodziła konieczność dokonania dopłaty podatku.

                      

                      

tel. (63) 27 22 625 wewn. 117

                      

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008r. Nr. 69, poz. 415, ze zm.)

2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. z 2009r. Nr. 136, poz. 1118).

3. Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012r., poz. 361)

Strona dodana przez: Agencja Interaktywna Hulio (2012-09-11 08:52:01) , zredagowana przez: Agencja Interaktywna Hulio (2012-12-03 16:09:40)