Informacja dla osób zgłaszających członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Zgodnie z zapisem ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zmianami) powiatowy urząd pracy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza osoby bezrobotne oraz członków ich rodzin niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Za członka rodziny uważa się:
- dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka – do ukończenia przez nie 18 roku życia!
Jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 18 lat, może być zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia.
- dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi mogą być zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku.
- małżonka – mąż, żona (ale nie konkubenci),
- krewnych wstępnych (rodziców, dziadków) pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
- W przypadku gdy osoba rejestrująca się w charakterze bezrobotnego chce zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego winna posiadać ich numery PESEL.
- Osoba rejestrująca się ma możliwość ubezpieczenia dzieci, które osiągnęły pełnoletniość, w przypadku gdy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia, w dalszym ciągu się uczą i nie osiągnęły jeszcze 26 roku życia. Należy wówczas przedstawić dowód osobisty oraz aktualne zaświadczenie o kontynuacji nauki ze szkoły/uczelni.
- W przypadku niedostarczenia aktualnego zaświadczenia ze szkoły/uczelni dzieci będą wyrejestrowywane z ubezpieczenia zdrowotnego z dniem uzyskania pełnoletności !!!
- Bezrobotny, który zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, jest zobowiązany do powiadomienia urzędu pracy o okolicznościach powodujących konieczność ich wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zmianami)