Kontynuowanie nauki

ZASADY PRZYZNAWANIA I WYPŁATY STYPENDIUM DLA

BEZROBOTNYCH PODEJMUJĄCYCH NAUKĘ

Podstawa prawa: art.55 Ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 69 poz. 415 z 2008r. z poz. zm.), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. Nr 136 poz. 1118 z 2009r. z późn. zm.).

1. Bezrobotnemu bez kwalifikacji zawodowych, który w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podjął dalszą naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, starosta, na wniosek bezrobotnego, może przyznać stypendium w wysokości 100 % kwoty zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wypłacane przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki.

2. Starosta może podjąć decyzję o kontynuacji wypłacania stypendium do ukończenia nauki zgodnie z programem nauczania.

3. Stypendium przysługuje pod warunkiem nieprzekroczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Do dochodu nie wlicza się kwoty tego stypendium.

4. Podstawą wypłaty stypendium jest zaświadczenie wystawione przez szkołę, potwierdzające podjęcie lub kontynuowanie nauki.

5. Stypendium nie przysługuje w przypadku przerwania nauki.

6. Osobie, której starosta przyznał stypendium, o którym mowa w pkt. 1, przysługuje stypendium w wysokości 20 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

W celu uzyskania stypendium dla bezrobotnych podejmujących naukę należy złożyć wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 1 oraz dołączyć do niego:

* zaświadczenie ze szkoły potwierdzające podjęcie nauki wraz ze wskazaniem daty jej rozpoczęcia. Dodatkowo, w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej z zaświadczenia winno wynikać, że szkoła posiada status szkoły dla dorosłych, a w przypadku szkoły wyższej - system podjętych studiów,

* dokumenty potwierdzające wysokość dochodów uzyskiwanych przez osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z wnioskodawcą za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.

Wzór wniosku można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kole oraz pobrać ze strony www.pupkolo.bip.net.pl

tel. (63) 27 22 625 wewn. 128

Strona dodana przez: PUP (2013-06-28 13:30:24)