Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Powiatowy Urząd Pracy w Kole informuje, że Pracodawcy mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawcy i/lub pracowników

Co to jest KFS?

KFS to wydzielona część (ok. 2%) Funduszu Pracy – funduszu celowego przeznaczonego na zapobieganie bezrobociu i ograniczanie jego skutków, tworzonego ze składek pracodawców. Wysokość KFS corocznie ustalana jest w tzw. ustawie okołobudżetowej.

Jaki jest cel utworzenia KFS?

Środki KFS wspierają inwestycje w kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. Minister Pracy i Polityki Społecznej przyjął następujące priorytety wydatkowania środków KFS w roku 2016:

1) wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego, tj. pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, mającego na celu uzyskanie lub uaktualnienie kompetencji do celów zawodowych,

2) wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników, którzy mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje praco do emerytury pomostowej,

3) wsparcie młodych, nowozatrudnionych pracowników na podstawie umów, o których mowa w art. 150f ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Kto może skorzystać ze środków KFS?

O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.

Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło.

Co zyskują pracodawcy i jaki wkład wnoszą?

Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie:

1) 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,

2) 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. EUR) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Pracodawca decyduje o formie kształcenia ustawicznego i instytucji szkoleniowej, która ją zrealizuje.

Na co pracodawca może wykorzystać środki KFS?

Środki KFS pracodawca może przeznaczyć na:

1) doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS,

2) kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy, w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą (bez kosztów zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów),

3) badania lekarskie i psychologiczne, jeśli okażą się niezbędne do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,

4) ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.

Jak starać się o środki KFS?

Pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej tut. urzędu www.pupkolo.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania”, plik: „KFS”.

We wniosku należy podać m.in. dane pracodawcy, wskazać działania do dofinansowania, liczbę osób, których finansowanie dotyczy, koszty kształcenia ustawicznego ogółem i wnioskowaną kwotę dofinansowania kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawcy

W jaki sposób przyznawane są pracodawcy środki KFS?

Wnioski są rozpatrywane w kolejności zgłoszeń – do wyczerpania limitu środków KFS, jakim dysponuje powiatowy urząd pracy.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta (urząd pracy w imieniu starosty) zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawcy.

W umowie ustala się m.in.:

1) wysokość środków KFS na finansowanie kształcenia,

2) sposób i termin rozliczenia otrzymanych środków,

3) warunki zwrotu przez pracodawcę środków w przypadku nieukończenia kształcenia ustawicznego przez uczestnika,

4) warunki zwrotu przez pracodawcę środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem,

5) zobowiązanie pracodawcy do przekazania na żądanie starosty danych do monitoringu wydatkowania środków.

Starosta ma prawo kontrolować realizację umowy.

Środki KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Podstawa prawna: art. 69a – 69b oraz art. 109 ust. 2d – 2n ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2015, poz. 149 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2014r., poz. 639)

 

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kole, Tel. (63) 22 81 241, pokój nr 17.

Marszałek Województwa przyznał PUP w Kole limit na 2016r. w wysokości 147 tys. zł.

PUP w Kole zaprasza do składania wniosków od 20.01.2016r. (wnioski będą wydawane do wyczerpania środków).

 

Aktualność dodana przez: PUP (2014-07-31 09:25:41) , zredagowana przez: PUP (2016-01-20 14:11:34)
Data wydarzenia : 2016-01-20
Data publikacji : 2016-01-20